کاربرد ازن در مرغداری چیست ؟

بستر طیور محل قرار دادن پرندگان و جدا کردن حیوانات از تماس مستقیم با فضولات کف می باشد و برای جلوگیری از تغییرات دما در داخل مرغداری استفاده می شود . حفظ بهداشت و سلامت این بستر دلیل حضور ازن در مرغداری است .

همین بستر پناهگاه و غذا برای برخی از حشرات را فراهم می کند . کنه‌ها ، به ویژه انگل‌های خارجی  آفات اصلی موجود در مرغداری هستند . دلیل اصلی کاربرد آفت‌کش‌هامبارزه با این آلاینده ها می باشد .

مرغ به طور مستقیم وغیر مستقیم با سفره ی جامعه ارتباط دارد . استفاده از آفت کش های مختلف در مرغداری به سلامت غذایی که بر سر سفره می بریم آسیب می زند . 

ازن

زن ضمن معدوم کردن آفات ، سلامت محیط را نیز حفظ می کند . اکسیژن فعال یا ازن یک فناوری سبز است . بدون وارد کردن آسیب به محیط زیست به ما خدمت می کند . 

آفت کش های منسوخ

 آفت‌کش‌ها و دفع‌کننده‌ها برای کنترل تکثیر بندپایان در بستر و تأسیسات طیور به کار می روند . پر مصرف ترین آفت کش ها موارد زیر است :

 • پیرتروئید (Pyrethroid)
 • سایپرمترین (Cypermethrin)
 • دلتامترین (Deltamethrin)
 • و فتالات‌هایی مانند دی متیل فتالات (Dimethyl phthalate) 

ازن در مرغداری  از محل نگهداری جوجه تا مرحله نهایی تولید طیور حضور دارد .

دی متیل فتالات

ورود فناوری سبز به مرغداری :

تعداد دفعات استفاده از آفت کش ها در طول چرخه ی تولید به میزان آلودگی و روش به کاررفته بستگی دارد . گاهی آفت کش ها بیش از یک بار در طول این چرخه به کار می روند . تاثیر به جای مانده از این سموم با  مرغ های گوشتی و  مرغ های تخم گذار وارد غذا می شوند . اثرات بلند مدت آن تهدیدی برای سلامت جامعه است . با ورود ازن در مرغداری به حفظ محیط زیست و سلامت جامعه کمک می کنیم .

در تحقیقات توسعه یافته ، استراتژی های اصلاحی بر عدم به کارگیری این سموم  وجود دارد . اصلاحات مربوط به محیط زیست ، مواد غذایی و قرار گرفتن انسان در معرض این آفت کش ها است .

روش‌های ضد آلودگی جایگزین ، ایمنی غذا را افزایش می دهد .

 • فناوری سبز برای کنترل آفات با گاز ازن
 • پلاسمای سرد
 • نانوذرات                                                                                                                   مواردی هستند که می توان جایگزین استفاده از آفت کش ها در بستر طیور کرد . همچنین از قرار گرفتن کل محیط طیور در معرض  ترکیبات سمی جلوگیری کرد .

گاز ازن (یا ترکیب استفاده از گاز ازن ، پلاسمای سرد و نانوذرات) دستاورد بهتری دارد . 

 1.  بستر طیور را ضدعفونی کرده ایم .
 2.  محیط آلوده نمی شود و مسمویت انسان را کاهش داده ایم .
 3. ایمنی غذایی که می خوریم را زیاد کرده ایم .
 4.  به محیط زیست آسیب نزده ایم .
 5. و هم حشرات و کنه ها و بند پایان رو نابود و دفع می کنیم .

روش های مختلفی برای ضد عفونی با ازن وجود دارد . بسته به این که چه چیزی را ضدعفونی می کنیم و چه سطحی از استریلیزاسیون مدنظر است .

نقش آرینا تجهیز در سبز کردن مرغداری

ترکیب گاز ازن بسیار ناپایدار است . ازن در مرغداری پیوسته و دوره ای مورد نیاز است . نمی توان گاز ازن را در مخازن ذخیره ونگه داری کرد . می توان با تهیه ی ازن ژنراتور از مزایای ازن در مرغداری بهره برد . ازن ژنراتور همان مولد ازن است که با تولید آن امکان بهرمندی از این فناوری سبز را فراهم می کند . این دستگاه به صورت سفارشی متناسب با نیاز کاربر ، طراحی و تولید می شود . شرکت آرینا تجهیزات مفتخر است دراین مسیر همراه شما باشد . از مشاوره و طراحی تا اجرا و پشتیبانی در خدمتتان هستیم .

تخصص ما ، اعتبار ماست .