استخر با کلر یا ازن؟

مطالعات جدید نشان می دهد استفاده کلر در آب سرطان زاست !!!

ازن چیست؟

ازن مولکولی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است که اغلب با نام O3 شناخته می شود. ازن زمانی تشکیل می شود که گرما و نور خورشید (یا کلا یه انرژی زیاد) باعث واکنش های شیمیایی بین اکسیدهای نیتروژن (NOX) و ترکیبات آلی فرار (VOC) می شوند که به هیدروکربن ها نیز معروف هستند. این واکنش می تواند هم در نزدیکی زمین و هم در ارتفاعات جو رخ دهد و هم به صورت مصنوعی ایجاد شود.

ازن مصنوعی و ضد عفونی:

ازن سال هاست که به صورت مصنوعی تولید می شود و کاربرد های ضد عفونی خیلی قوی و خوبی دارد. که در اینجا می توانید بیشتر راجع به تاثیر ازن بر ویروس ها، قارچ ها و … بخوانید.

به استفاده ازن در ضد عفونی آب سال هاست مجوز داده شده. که به روش های تولید ازن مصنوعی و ضد عفونی آب با آن در اینجا بحث کردیم.

ازن ژنراتور چیست؟

تصفیه آب ازن به صورت تجاری برای تصفیه آب آشامیدنی از سال 1904 استفاده شده است. ازن ژنراتور ها با دو روش تخلیه تاج الکتریکی و استفاده از UV گاز ازن را تولید کرده و با آب یا هوا ترکیب می کنند.

ازن تولید شده با یک آلاینده، باکتری، ویروس یا دیگر میکروارگانیسم ها واکنش نشان می دهد و از طریق فرآیندی به نام اکسیداسیون، آن را به مولکول های کمتر پیچیده (و معمولاً کمتر مضر) تجزیه می کند. ازن که با مولکول های دیگر واکنش نشان نداده است به مرور زمان به اکسیژن تجزیه می شود. و این از خوبی های ازن برای اکوسیستم می باشد که در ادامه بیشتر راجع به آن صحبت کردیم.

حواسمان باشد

ازن که به آن “مه دود”  (Smog) هم می گویند، برای تنفس مضر است. ازن با واکنش شیمیایی به بافت ریه به شدت به آن حمله می کند. وقتی ازن وجود دارد، آلاینده‌های مضر دیگری نیز وجود دارند که توسط همان فرآیندهایی که ازن را می‌سازند، ایجاد می‌شوند. پس ازن ژنراتور دستگاه حساسی است و نیاز به دقت در ساخت دارد که باعث آسیب به انسان ها، اکوسیستم و … نشود.

ما در شرکت آرینا تجهیز با استفاده از علم روز دنیا و تجربه خود ازن ژنراتور های درجه 1 تولید می کنیم. و سعی میکنیم خیال شما رو در کل فرایند مشاوره قبل خرید، خرید، نصب، خدمات پس از فروش راحت کنیم.

برای مشاوره و اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره : 02144337375 تماس حاصل فرمایید.

روش های سنتی:

دو روش سنتی ضد عفونی آب؛ کلر و pH هستند. که در اینجا راجع به آن ها بیشتر توضیح دادیم. در ادامه به شما اثبات کنیم که زمان استفاده از ازن رسیده.

ضرر استفاده از کلر در استخر و آب و ارتباط مستقیم و زیاد آن با سرطان:

کلر یک ماده ضد عفونی کننده قدرتمند و مقرون به صرفه برای بسیاری از کاربردها است. این نقش دگرگون کننده ای در آوردن آب آشامیدنی پاک و سالم به بسیاری از مناطق در سراسر جهان داشته است. اما ما تازه شروع به ارزیابی تأثیر کلی کلر به عنوان یک ضدعفونی کننده در آب خود بر سلامتی کرده ایم.

کلر

نگرانی های زیادی در مورد کلر وجود دارد. مطالعات نشان داده اند که وقتی کلر به آب ما اضافه می شود، با سایر ترکیبات طبیعی ترکیب می شود و تری هالومتان ها (محصولات جانبی کلرزنی) یا THM ها را تشکیل می دهد. این محصولات جانبی کلر باعث تولید رادیکال های آزاد در بدن می شود که باعث آسیب سلولی می شود و بسیار سرطان زا هستند. اگرچه غلظت این مواد سرطان زا (THMs) کم است، اما دقیقاً همین سطوح پایین است که دانشمندان سرطان معتقدند عامل اکثر سرطان های انسانی است.

سرطان سینه که در حال حاضر از هر هشت زن در آمریکای شمالی یک زن را مبتلا می کند، اخیراً با تجمع ترکیبات کلر در بافت پستان مرتبط شده است.

 

 

در ادامه راجع به این تحقیقات بیشتر میخوانیم:

مطالعه ای که در هارتفورد کانکتیکات انجام شد نشان داد که «زنان مبتلا به سرطان سینه 50 درصد به سرطان سینه مبتلا هستند. 60 درصد سطوح ارگانوکلرین (محصولات فرعی کلر) در بافت سینه آنها نسبت به زنان بدون سرطان سینه بیشتر است.

این ارتباط افزایش یافته با ترکیبات سرطان زا در مطالعه اخیر دیگری تایید شده است. به گفته دانشگاه جان هاپکینز، “ترکیبات سمی و سرطان زا زمانی تولید می شوند که فنل های موجود در آب آشامیدنی با کلر مخلوط شوند.”

و … که در مطالب دیگر سایت به آن ها خواهیم پرداخت. (برای مطالعه بیشتر می توانید به این مقاله مراجعه کنید.)

با این حال، این فقط تهدید سرطان نیست که هنگام ارزیابی کلر مشکل ساز است.

کلر و ارتباط با سرطان
مقاومت آنتی بیوتیکی:

مطالعه ای توسط انجمن شیمی آمریکا نشان داد که استفاده از کلر در تصفیه آب و فاضلاب ممکن است به مقاومت آنتی بیوتیکی کمک کند. این یعنی بدن در برابر آنتی بیوتیک قوی شده و دیگر آنتی بیوتیک در هنگام بیماری روی انسان اثر نمی کند. (برای مطالعه بیشتر می توانید به این مقاله مراجعه کنید.) تازه استفاده از کلر تاثیرات اکوسیستمی هم دارد؛ یعنی: فراتر از تاثیر مستقیم انسان، اثرات زیست محیطی بالقوه ای برای میکروارگانیسم ها وجود دارد که ممکن است تهدید کمی برای سلامتی انسان باشد اما نقش حیاتی در اکوسیستم های مختلف ایفا کند.هنگام ارزیابی این داده ها به عنوان یک کل، واضح است که کلر با خطرات معنی داری همراه است. اما برخی از مزایا و معایب خاص ازن چیست؟

مزایا و معایب استفاده از ازن در استخر و آب:

1- هزینه اولیه تجهیزات راه اندازی و هزینه های عملیاتی با ازن بالاتر است. با این حال، سیستم های ازن برای ضدعفونی طولانی مدت طراحی شده اند. یک سیستم ازن معمولی معمولاً در عرض 12 تا 24 ماه مقرون به صرفه تر از کلر می شود.

قیمت ازن ژنراتور:
کلر بهتر است یا ازن

جهت مشاوره راجع به قیمت و عمر ازن ساز تماس حاصل فرمایید:  02144337375

2- بدون باقیمانده ازن زنی هیچ باقیمانده میکروب کش یا ضدعفونی برای مهار یا جلوگیری از رشد مجدد ایجاد نمی کند. با این حال، باقی مانده شیمیایی همیشه مثبت نیست.

3- اگر آثاری از یون برمید در آب وجود دارد، هرگز نباید ازون استفاده شود، در غیر این صورت ممکن است برومات مضر تشکیل شود.

4- انحلال پذیری ازن در مقایسه با کلر در آب کمتر است. بنابراین، تکنیک های اختلاط خاصی ممکن است مورد نیاز باشد.

5- نقش ازن در ضد عفونی آب به غلظت ازن بستگی دارد. یک اشتباه رایج استفاده از مولد ازن با اندازه نادرست است. برای اطمینان از اینکه می توانید غلظت مورد نیاز خود را بدست آورید، با کارشناس ازن مشورت کنید. (02144337375)

6- کلروفرم های موجود در کلر با سرطان مرتبط هستند. بر خلاف کلر، ازن هیچ محصول جانبی مضری در آب یا محیط باقی نمی گذارد. ازن در صورت عدم استفاده به سرعت به اکسیژن خالص باز می گردد.

7- ازن یکی از قوی‌ترین و سریع‌ترین ضدعفونی‌کننده‌ها و اکسیدان‌های تجاری موجود برای تصفیه آب است که 3000 برابر سریع‌تر از کلر آب را تصفیه می‌کند.

8- در دوزهای تایید شده، ازن می تواند تمام پاتوژن های منتقله از آب (باکتری ها، ویروس ها، مخمرها، کپک ها، کیست ها، کپک ها) را از بین ببرد، در حالی که کلر نمی تواند تک یاخته ها را از بین ببرد.

9- ازن در محل تولید می شود و نیازی به نگهداری یا حمل و نقل ندارد.

10- ازن به حذف مواد معدنی مانند آهن، منگنز و گوگرد کمک می کند.

11- ازن هیچ طعم و بوی نامطبوعی از خود به جای نمی گذارد.

12 ازن حل شده در آب باعث تحریک پوست، بینی یا گوش نمی شود.

13- هیچ مرحله شستشو با ازن لازم نیست که در زمان تمیز کردن و هزینه های مصرف آب صرفه جویی می کند و ساعات پربارتری را فراهم می کند.

و یادتونه چقدر راجع به pH وقتی از کلر استفاده می کردیم بحث کردیم در عوض ازن در محدوده وسیعی از pH موثر است و کیفیت ضدعفونی به pH بستگی ندارد، همچنین افزودن ازن بر pH آب تأثیر نمی گذارد.

و یه عالمه مزیت دیگه که در مطالب دیگه ی همین بخش از سایت در موردشون صحبت خواهیم کرد.

پس با افزایش تقاضا تحقیقات روی تصفیه و ضد عفونی آب با ازن بیشتر می شود و این انتهای راه نخواهد بود ….

برای خرید و مشاوره راجع به استفاده از ازن ساز (ازن ژنراتور) صنعتی و خانگی می توانید با شماره تماس حاصل فرمایید:   02144337375